Bum, bum, bum, je tu Baby boom!

Možná si někteří z Vás pamatují film s Diane Keaton v hlavní roli se stejnojmenným názvem. O něm ale tentokrát psát nebudu, ačkoliv jistě stojí za shlédnutí. Řeč bude o pořadu, lépe řečeno reality show, kterou můžete vídat na TV Markíza.

 

 

Originální formát pochází z Velké Británie a nese název One born every minute. Vysílala jej stanice Channel 4 a již brzy si získal početnou diváckou základnu. První díl vznikl v roce 2010 a téhož roku získal i cenu BAFTA za nejlepší realistickou sérii. Rychle se šířil do světa a vznikla tak třeba americká, francouzská, švédská nebo izraelská verze. A o co tedy jde?

 

zdroj foto: TV Markíza

 

Ve vybrané porodnici je rozmístěno přibližně 30 kamer, které zaznamenávají průběh porodu. Jsou ovládány na dálku, takže štáb nefuní rodičce za krkem a neutírá doktorům pot z čela, což většina natáčených rodiček jistě s povděkem kvitovala. Tento sestříhaný záznam je pak ještě doplněn o rozhovory před porodem a po porodu. Nejde tady o žádné velké umění, ale o zachycení momentu zrození, tak jak se v porodnicích běžně odehrává. Během jednoho dílu shlédnete 3 porody, 3 příběhy, 3 zrození.

 

zdroj foto: TV Markíza

 

Po shlédnutí dvou dílů jsem muži řekla, že už rodit nechci. Ne, že bych předtím nějak výrazně chtěla, ale stejně 😀 Vybavily se mi pocity z předchozího porodu a přestože si nepřipadám jako nějaká „lesana“ celkem mi vadí občasné průpovídky personálu, či některé postupy. Nechápu jak někdo může rodící ženě říct, že pláč jí teď nepomůže, ať nekřičí ale tlačí. Každá rodička přece ví, že bez tlačení to nepůjde.. Nejsme hloupé, jenom rodíme, trocha empatie by neškodila! To samé bonding porodnici Svet zdravia v Galantě bohužel nic neříká.

 

zdroj foto: TV Markíza

Stejný formát se chystá natáčet také TV Nova, u nás byla vybrána jedna porodnice v Plzni. Nezbývá než doufat, že zdejší personál alespoň trochu sleduje aktuální trendy v porodní péči, které doporučuje mezinárodní gynekologická a porodnická federace.

 

zdroj foto: TV Markíza

 

Co je ovšem na Baby boomu nejlepší, je sledovat chování tatínků u porodu. Jak lze asi očekávat, i zde narazíte na všemožné charaktery. Od tatínků pomáhajících a empatických po remcající, unavené a nespokojené, kteří sledují víc vlastní zájmy než zájmy své ženy a budoucího dítěte. Nicméně, ať už je Baby boom jakýkoliv, nemůžeme mu upřít, že pomalu bourá tabuizaci kolem porodů a i díky němu se snad péče v českých a slovenských porodnicích konečně někam hne. Nezbývá než doufat.

Baby boom můžete sledovat na Tv Markíza každé úterý od 20:30, nebo na internetu přes videoarchiv této stanice.

Pokud Vám to stále nestačí a chcete se před porodem ještě trochu pokochat rodícími, funícími, trpícími a oteklými ženami, nelze nezmínit český docu-soap Čtyři v tom v produkci České televize, který na těhotenství a mateřství poskytuje komplexnější pohled. Ty odvážnější z Vás se do něj dokonce mohou přihlásit, podmínkou je termín v červnu až říjnu roku 2017. Podat přihlášku však můžete pouze do konce března. Pořád málo? Na MTV běží pořad 16 a těhotná, ten už by Vás snad mohl dostat z deprese, tedy pokud nezpůsobí přesný opak 😉